שלבי ההתפתחות של התינוק

התפתחות התינוקאין ספק כי התפתחות התינוק בשנה הראשונה לחייו רצופה רגעים מרגשים וקסומים. יצירת קשר עין בפעם הראשונה, חיוך המכוון היישר להורים, המילה "אבא", עמידה על הרגליים, כל אלה נחשבים לנקודות מפנה מיוחדות ביותר עבור ההורים והפעוטות.

חשוב לדעת כי תשומת לב לפעולות הקשורות בהתפתחות התינוק איננה נועדה רק כדי לשמח את אמא ואבא. היות וההורים הם הסמכות הראשונה והמוחלטת הדואגת לבריאותו של הילד, מוטל עליהם לבדוק היטב כי הקטנטן מבצע פעולות המצופות ממנו (מבחינת גילו ובהתאם למחקרים אודות שלבי התפתחות התינוק). כמו כן, לעיתים יש לרכוש מוצרי תינוקות שונים בכפוף להתפתחות הילד. למשל, במידה והילד כבר עומד, כדאי לקנות לו נעלי תינוקות מתאימות לצעד ראשון.

כפי שצוין לעיל, חשוב לעקוב אחר התפתחותו של הפעוט מבחינת גיל ופעולות. לדוגמא, אם התינוק איננו מתהפך מצד לצד עד גיל מאוחר יחסית, ייתכן וכדאי להתייעץ עם רופא ילדים המתמחה בהתפתחות תינוקות. עם זאת, לא צריך להילחץ ו/או להיכנס לפאניקה כאשר התינוק איננו מבצע פעולות שהוא "אמור כבר לדעת לעשות". חשוב לזכור כי כל ילד שונה ממשנהו, וכל פעוט איננו דומה לחברו. ייתכן בהחלט כי ילד אחד ילך כבר בגיל שבעה חודשים, וילד אחר יעמוד לראשונה רק בגיל שנה. עם זאת, מחקרים אשר עקבו אחר התפתחות התינוק בשנה הראשונה לחייו, קבעו שורה של פעולות אשר מרבית הפעוטות צריכים לבצע בגילאים מסוימים.

איך בודקים את התפתחות התינוק?

להלן מספר עקרונות הנוגעים להתפתחות אצל תינוקות. בדרך כלל, מתייחסים אל שלבי התפתחות התינוק על פי חודשים. דהיינו, בחודש הראשון התינוק צריך לפתח רפלקס יניקה, בחודש החמישי להתהפך מצד לצד, ובחודש השמיני לזחול. עם זאת, חשוב לדעת כי ההקפדה צריכה להיות בדרך כלל בהתאם לשלבי התפתחות ולא על פי חודשים. יודגש כי תינוק לא יעבור לשלב הבא בטרם הוא חש ביטחון מלא בשלב הקודם. ברור אפוא כי תינוק לא יתחיל ללכת לפני שהוא מצליח לעמוד בבטחה.

קצב ההתפתחות בין השלבים השונים איננו אחיד. בקרב שלבי התפתחות התינוק יש פעולות אשר תלמדנה חיש קל, ויש משימות אשר עלולות "להקשות" על התינוק. חשוב לזכור כי כל הפעוטות שונים זה מזה ו-99% מהתינוקות בישראל מתפתחים כראוי. אי לכך, אין צורך לדאוג במידה והתינוק מעט מתעכב על שלב מסוים. עם זאת, ברור כי חייבים להיות עם היד על הדופק ולפנות לרופא כאשר אתם סבורים שהתינוק לא מבצע פעולה מסוימת כפי שמצופה ממנו.

מחקרים אודות התפתחות התינוק קבעו לא אחת כי התבוננות בשלבים השונים צריכה להיות מתוך משקפיים של "כיצד הושג" ולא על בסיס התפיסה של "מה הושג". לדוגמא, כאשר התינוק זוחל, חשוב להסתכל כיצד הוא מבצע את פעולת הזחילה והאם היא תקינה. אין די בזחילה כדי לספק את מלוא הדרישות מבחינת התפתחות הפעוט. במקרים אלה, צריך לבדוק האם התינוק "זוחל נכון", אם לאו.

אל תאיצו בתינוק

הורים רבים מבקשים להאיץ את שלבי התפתחות התינוק. חשוב להדגיש כי רופאי ילדים מזהירים מאד מפני מהלכים מסוג זה. התפתחות הילד תלויה הן בכוחו הפיזיולוגי והן בכישוריו הקוגניטיביים. אי לכך, לא תוכלו לסייע לתינוק ללמוד להתהפך במידה ותדחפו אותו קלות, ואם תושיבו תינוק בטרם הוא הגיע לגיל של תשעה חודשים, אתם עלולים לגרום לו להרבה יותר נזק מתועלת.

לא אחת, הורים סבורים כי כאשר התינוק לומד "מהלך חדש", הוא שוכח את הטריקים אשר קדמו למהלך זה. אל דאגה, פעוטות אשר לומדים ללכת לא שוכחים איך זוחלים. הדברים יפים לגבי כל מדרגה במסגרת שלבי התפתחות התינוק. מרגע שהפעוט לומד פעולה מסוימת, הוא איננו שוכח אותה גם אם הוא לא מבצע אותה עוד. להלן רשימה של הפעולות ה"פופולאריות ביותר" בשנה הראשונה לחייו של התינוק:

  • חודש שני – החיוך הראשון.
  • חודש שלישי – הצחוק הראשון.
  • חודש חמישי – התהפכות מצד לצד והעברת חפץ מיד ליד.
  • חודש שישי – התינוק מגיב לשמו.
  • חודש שמיני – התינוק זוחל ומצליח לשבת.
  • חודש תשיעי – מוחא כפיים.
  • חודש עשירי – מצליח לעמוד, מטפס מדרגות ומחזיק לבד בקבוק.
  • חודש אחד עשר – הולך בתמיכה עם רהיטים, דוחף עגלה ומשחק "קוקו".
  • חודש שניים עשר – התינוק הולך ויכול לשחק כבר בחפצים באופן עצמאי.