תקופת הריון

הריון תקופה יפהעל פי נתונים אשר פרסמה לאחרונה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2011 נולדו בישראל כ-168,000 תינוקות. מדובר בכ-440 תינוקות בממוצע בכל יום. מאחורי תינוקות אלו עומדות מאות אלפי משפחות אשר "נכנסות להריון" מדי שנה.

הריון הינו אחת התקופות המשמעותיות ביותר בחיי הורים לעתיד. מדובר בתקופה הנמשכת 9 חודשים בממוצע וניתן להגדירה כ"רכבת הרים" של תחושות, רגשות, שמחות ואף חששות. חודשי ההריון כוללים מחד התנהלות הקשורה בהתפתחות העובר, ומאידך דאגה וציפייה לתינוק לאחר שיוולד. על פי רוב, הריון נמשך כ-40 שבועות וזאת כאשר מרבית התינוקות בישראל (ובמערב) נולדים בין השבוע ה-39 לשבוע ה-41.

התפתחות תינוקות תקינה נבחנת באמצעות בדיקות רפואיות על פי גיל ההריון (מספר השבועות מאז הווסת האחרונה). תינוקות אשר נולדים בשבועות הריון מוקדמים עלולים להזדקק לטיפולים רפואיים מסוימים. כמו כן, במקרים רבים, ניתן לאבחן תינוקות אשר סובלים ממומים שונים כבר בזמן ההריון. בישראל, נערכות בדיקות מעקב רבות במהלך תשעת חודשי ההריון, וזאת על מנת לאפשר אבחון מוקדם של סיכונים למיניהם. בדיקות הריון תלויות במספר גורמים כגון נסיבות ספציפיות של האישה (לדוגמא, היסטוריה רפואית, סוגיות גנטיות, משקל), גיל ההריון, דרך לידה עתידית (למשל, מצג עכוז המצריך ניתוח קיסרי) וכדומה.

ניתן אפוא לומר כי מהרגע בו בדיקת ההריון הביתית הראתה תוצאה חיובית, אתם עומדים בפני הרפתקה של ממש. הריון הינו תקופה מרגשת ביותר. הציפייה לילד, כמו גם הדאגה לבריאותו ולבריאותה של האישה, הופכים להיות הנושא המרכזי בחייהם של ההורים המיועדים. כפי שצוין לעיל, לאחר שבדיקת ההריון הצביעה על תוצאה חיובית, אתם מצטרפים לישראלים רבים אשר בתוך מספר חודשים יחזיקו בידיהם תינוקות רכים וצווחניים (אך – כמובן – מתוקים להפליא). חשוב מאד להקפיד על הימנעות מפעולות רבות בזמן הריון כגון: עיסוי, צילומים מסוגים שונים, טיפולים של הסרת שיער בלייזר ועוד.

היריון והמימד הרפואי

בני הזוג חיים כעת סביב ההריון והלידה. ראשית, וחשוב מכל, עומד לנגד עיניהם העניין הרפואי. ישנן מספר בדיקות הריון אשר יש לבצע על מנת לעקוב אחר ההתפתחות התקינה של העובר (או העוברית). בדיקות אלה נעשות על בסיס מניין שבועות הריון. לדוגמא, בדיקת שקיפות עורפית תתבצע בין שבועות 10-14, ואילו סקירת מערכות מאוחרת תיערך בין שבועות 18-22. כמו כן, ישנן בדיקות הריון "ספונטניות" אשר האישה מבצעת אותן בגין תחושות שונות (למשל, מיעוט תנועות עובר או צירים מוקדמים).

בכל שנה, יותר ויותר תינוקות בישראל נולדים כאשר הם בריאים, שלמים וחייכניים, וזאת בעיקר בשל ההתפתחות העצומה בכל הנוגע למעקב רפואי בתקופת ההריון. אין ספק אפוא כי ישנו קשר סיבתי ישיר בין אי עריכת בדיקות הריון לבין לידת תינוקות הסובלים מבעיות רפואיות שונות. ולהפך, ככל שתבצעו את הבדיקות הדרושות, כך תפחיתו באופן משמעותי את הסיכונים הכרוכים בהריון ולידה.

הריון וה"טרנדים" החמים

מלבד הסוגיה הרפואית, הריון הינו גם תקופה משמעותית עבור הזוג הצעיר – הן האב המיועד, והן בת זוגו המאושרת. בימינו, הריון איננו קשור "רק" למושגים כגון תינוקות ולידה. לדוגמא, נשים רבות בוחרות להנציח את השינויים הפיסיים המדהימים אשר עוברים על גופן באמצעות עריכת אלבום צילומי הריון. כמו כן, ישנם זוגות אשר עוקבים אחר התפתחות ההריון ועומדים על השינויים אצל העובר בהתאם לשבועות ההריון. ניתן להתרשם גם משינויים לטובה בעולם האופנה בכל הנוגע לנשים בהריון. כיום, ניתן לרכוש בגדי הריון מדהימים, הן מבחינת איכות ועיצוב, והן מבחינת היותם נוחים באופן מעורר השתאות. זוגות מסוימים מקליטים סרטונים קצרים במהלך תשעת החודשים ועורכים אותם ל"סרט הריון" סופי ומרגש אשר מתחיל עם בדיקת ההריון הראשונה ומסתיים עם הובלת הרך הנולד אל חדר תינוקות.

זה תמיד נגמר עם תינוקות

ההיבט נוסף בו עוסקים הורים לעתיד במהלך תקופת ההריון הינו הימים שלאחר הלידה. הציפייה לילד כוללת שורה ארוכה של מהלכים, החל מעיצוב החדר, דרך רכישת בגדי תינוקות וכלה בחשיבה על שמות וקניית הציוד הדרוש. כיום, חנויות לציוד תינוקות מעניקות שירות למאות אלפי הורים מדי שנה. כמו כן, רשת האינטרנט מלאה במאמרים העוסקים בציפייה לתינוק ובסידורים אשר יש לדאוג להם מראש. לדוגמא, יש הורים אשר יבחרו להכין את חדר התינוק מבעוד מועד, ויש אחרים אשר ישאירו בחנות תינוקות את כל הציוד עד היציאה מחדר הלידה. במסגרת הציפייה המרגשת לקראת הלידה, ניתן לקרוא גם ספרים העוסקים בגידול תינוקות ובסוגיות הקשורות להורות.

הריון הינו תקופה אשר אין שנייה לה. במהלך תשעת החודשים הללו, ההורים המיועדים עסוקים רבות בסוגיות הקשורות לנושא הריון ולידה. בין אם מדובר בבדיקות רפואיות, אשר יש לקיימן כסדרן על מנת "להימנע מהפתעות מצערות", ובין אם עסקינן בעריכת צילומי הריון או רכישת מיטה לילד, אתם עומדים בפני שורה ארוכה של החלטות וצמתים "גורליות". אי לכך, מומלץ להיות מוכנים ככל הניתן על ידי קריאת חומרים רלבנטיים והתייעצות עם בעלי ניסיון (שאינם בהכרח בני משפחה).