לידה והריון

תינוק מגיע לעולם לאחר הריון ולידההריון ולידה הינם מושגים אשר כל זוג צעיר (או ותיק) מתרגש כאשר הוא שומע אותם. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2011 נולדו בישראל 440 תינוקות בממוצע מדי יום. מדובר במאות משפחות אשר נמצאות בכל שנה בהמתנה וציפייה ללידה. הריון איננו תקופה קצרה והוא הרפתקה מסחררת הנמשכת כ-40 שבועות (פלוס-מינוס). בהתחשב בעובדה כי שנה מורכבת בממוצע מ-52 שבועות, והיות וגם לאחר הלידה ישנה תקופת הסתגלות הנמשכת מספר שבועות נוספים, ניתן לומר כי הריון ולידה מקפלים בתוכם פרק זמן של כשנה.

במהלך 40 שבועות ההריון, שני עניינים מרכזיים עומדים בראש סדר העדיפויות של ההורים – ההתמודדות עם ההריון (כגון בדיקות רפואיות או שמירה על תזונה נכונה) וההכנה לקראת בואו של הרך הנולד (רכישת עגלה, מיטת ילדים, עיצוב חדר התינוק וכדומה). כמו כן, לעיתים נדרשות החלטות ספציפיות אשר קשורות באופן ישיר ללידה עצמה (לדוגמא – ניתוח קיסרי, לידה טבעית, אפידורל).

מהם שבועות הריון?

הריון ולידה תקופה מאושרתהריון ולידה יכולים בהחלט להפוך לחוויה מדהימה עבור ההורים ובני משפחתם. שבועות הריון הינם מעין "שעון חול" אשר מאפשר לבני הזוג להכין את עצמם מבחינה נפשית וכלכלית לקראת הלידה. לדוגמא, תחביב פופולארי אצל בני זוג רבים כולל מעקב משעשע אחר שבועות ההריון בהתאם להתפתחות העובר. כמו כן, קופות החולים והמרפאות הפרטיות מחייבות שורה ארוכה של בדיקות וטיפולים הקשורים בהריון ולידה. על פי רוב, ההורים מקבלים לו"ז בדיקות המתפרס על פני 9 חודשים והכולל מעקב אחר התפתחות העובר במרוצת שבועות ההריון (החל משמיעת ליבו בפעם הראשונה, וכלה בסקירת המערכות בה הרופא מצביע על אצבעותיו של הילד באמצעות מכשיר האולטרסאונד).

הריון ולידה – גם זמן להצטלם

כפי שצוין לעיל, הריון ולידה הינם מושגים אשר מהווים חלק משמעותי מחייהם של מאות אלפי משפחות בישראל מדי שנה. כפועל יוצא מכך, ניתן להבחין בהתהוותם של מספר "טרנדים" פופולאריים הקשורים לתשעת חודשי ההריון. לדוגמא, עריכת צילומי הריון. גופה של האישה משתנה רבות במהלך ההריון ונשים אוהבות לא אחת להנציח את המראה הזמני על ידי עריכת "בוק" צילומים שנעשה בסטודיו מקצועי. אלבום משפחתי ובו צילומי הריון ולידה, הפך זה מכבר ל"פריט חובה" על מדפי הספריות בבתים רבים בישראל. צילומי הריון ולידה יכולים להיות מזכרת מדליקה ומרגשת. כמו כן, מיותר לציין כי בעתיד הם יוצגו לראווה לילד אשר ייוולד בשעה טובה.

גם עולם האופנה לא נשאר אדיש לנשים בתקופות הריון ולידה. כיום, ניתן למצוא קולקציות של בגדי הריון אשר מצד אחד הן מרהיבות ביופיין, ומצד שני הן נוחות להפליא. ניתן לומר כי התקופה בה מדף בגדי ההריון בחנות התחיל ונגמר בשלוש שמלות רחבות, תמה ולא תשוב עוד. כיום, בגדי הריון מגיעים בשלל צבעים ועיצובים מדליקים. למעשה, קניות בגדים בעת הריון ולידה הפכו לחוויה עבור כל אישה.

לא לשכוח את הלידה

כל ילד יודע כי הריון נמשך בממוצע 9 חודשים. עם זאת, ספירה "מדויקת" יותר מודדת הריון ולידה בשבועות. בד"כ, הריון מתפרס על פני כ-40 שבועות (כאשר 42 שבועות הינם המקסימום בישראל ובעולם המערבי). פעמים רבות, ההורים עסוקים כל כך בהריון עד אשר הם שוכחים שהוא איננו אלא הכנה בלבד לאירוע המרגש באמת – הלידה.

 גם הורים ותיקים, ואפילו רופאים אשר מיילדים מדי יום עשרות תינוקות, אינם יכולים להישאר אדישים למעמד הלידה. כיום, ניתן לחוות לידה במגוון דרכים וגם כאן קיימות אופציות רבות ומעניינות. לדוגמא, ישנן נשים אשר מאמינות כי לידה צריכה להיות טבעית וללא זריקות אלחוש למיניהן (כגון טשטוש או אפידורל). כמו כן, נשים לא מעטות מבקשות בימינו גם ללדת בבית. לעיתים, לידה יכולה להיות באמצעות ניתוח קיסרי (וזאת על בסיס צרכים רפואיים או נסיבות אישיות). ניתן אפוא לומר כי גם לידה, אשר התבצעה בעבר רק ב"צורה הקלאסית", הפכה לעניין של ממש המעסיק הורים בתקופת ההריון.

לסיכום,

הריון ולידה הפכו זה מכבר למושגים המקפלים בתוכם עולם מרגש של אפשרויות והחלטות. בין אם מדובר ברכישת בגדי הריון או עריכת צילומים לאישה ההרה בזמן פריחתה, ובין אם עסקינן בהחלטה משותפת על לידה טבעית בבית (באמצעות דולה ומיילדת פרטית), אין ספק כי בחירות הקשורות בנושא הריון ולידה שזורות בכל תשעת חודשי הציפייה לילד. במשך תשעת חודשי ההריון, ההורים המיועדים עומדים בפני צמתים רבים ועליהם לקבל החלטות לא פשוטות. מומלץ בהחלט לקרוא על הנושאים השונים הקשורים בהריון ולידה, וזאת בכדי לקבל החלטות מושכלות ככל הניתן.