האם מסוכן לבצע הסרת שיער בלייזר בזמן הריון?

נשים בהריון נחלקות לשתי קבוצות – אלה שמקבלות את השינויים שמביאה איתה תקופת ההיריון ומבינות כי בחודשים רגישים ומרגשים אלה הן ייראו אחרת, ואלה המתאמצות לשמור על מראה מתוקתק ומהודק גם כשהתינוק או-טו-טו בפתח. נשים מהקבוצה הראשונה חיות בשלום, לפחות רוב הזמן, עם הקילוגרמים העודפים, הקושי ביציבה, ההתרחבות של כלי הדם, הפיגמנטציה המוגברת ושאר ההשפעות של ההורמונים המשתוללים בגוף, ואף מוצאות בכל אלה חן מסוים, בעיקר בזכות החיים המפעמים בקרבן ושעתידים להגיח לאוויר העולם (כך שהאנרגיות שלהן מופנות פנימה ולא החוצה, והמראה החיצוני פחות חשוב להן) – בעוד נשים מהקבוצה השנייה מנסות בכל מאודן לשמור על חזות מוקפדת.

נשים אלה נתקלות לעתים קרובות בקושי, מפני שחלק מהטיפולים האסתטיים אינם מומלצים לנשים בהריון – ואחד מהם הוא הסרת שיער בלייזר.

חשוב להדגיש: הסרת שיער בלייזר אינה מסוכנת לנשים בהריון, או לכל הפחות טרם נערך מחקר שהוכיח כי טיפול שכזה עלול להזיק לעובר או לאמו. מצד שני, ההמלצה הגורפת של אנשי המקצוע היא לנקוט משנה זהירות במהלך ההריון וגם במשך תקופת ההנקה, ולהמתין עם הסרת השיער בשיטה חדשנית ואפקטיבית זו עד לאחר שהתינוק עומד על רגליו. גם לנשים המתעברות באמצע סדרת טיפולי לייזר להסרת שיער מומלץ לדחות את המשך הסדרה לאחרי הלידה (וגם לא לדאוג: ההישגים של הטיפולים שכבר התבצעו לא ירדו לטמיון).

לקריאה נוספת בנושא הסרת שיער בלייזר בקרו בטוליפ: www.hairremoval.org.il

הסיבה להמלצה היא שטכנולוגיית הלייזר, על שלל יתרונותיה המוכחים, ובפרט ההצלחות הרבות שהיא נוחלת בתחומים שונים (הסרת שיער בלייזר, הצרת היקפים, טיפול בגלאוקומה ועוד ועוד), טרם נחקרה דיה – וכשמדובר בתקופה כה רגישה כמו הריון מוטב לא לקחת סיכונים. בפרט מעורר חשש החום שמייצרת קרן הלייזר (שהוא זה שהורס את השערות הסוררות) וההשפעות השליליות האפשריות שלו על העובר או על התינוק היונק. בנוסף ישנו חשש כי השינויים ההורמונאליים רבי העוצמה שחווה אישה בהריון יהפכו את הטיפול לפחות אפקטיבי מבדרך כלל, כך שמוטב לחסוך את הכסף, הזמן והאנרגיות לימים שאחרי הלידה וההנקה.

טיפולים שמוטב לדחות לאחר הלידה

לא רק הסרת שיער בלייזר אינה מומלצת לנשים בהריון, אלא גם טיפולים נוספים:

כך ניתוחי לייזר המשמשים לתיקוני ראייה, מאותה סיבה שבגינה רצוי להימנע מהסרת שיער באמצעות הלייזר (מה גם שהשינויים ההורמונאליים במהלך ההריון והצטברות נוזלים באזורים רבים בגוף ובכללם העיניים עלולים לפגום באפקטיביות של הניתוח, וממילא תינוקות נוטים לחבב את אמם גם כשהיא חמושה במשקפיים…)

טיפול שגרתי נוסף שבמהלך הריון חשוב לבחון היטב אם הוא כולל חומרים מזיקים או לא הוא צביעת שיער. בפרט רצוי לוותר על צבעי שיער המכילים פאראפנילן דיאמין, ובכל מקרה כדאי מאוד להתייעץ עם רופא מומחה בתחום כדי לוודא שהצבע לשיער לא יגרום נזקים לתינוק שבדרך.

עיסוי לנשים הרות אינו מומלץ בשליש הראשון של ההריון, אולם עשוי להיות חוויה מרנינה וחיובית במיוחד לאחר מכן (כשכמובן העיסוי חייב להיות מותאם להריון).

הסרת שיער בלייזר – למי עוד לא מומלץ?

בנוסף לנשים בהריון ישנן קבוצות אוכלוסייה נוספות עבורן ההמלצה היא לוותר על הסרת שיער בלייזר ולהעדיף סילוק שיער מיותר בדרכים אחרות.

הטיפול אינו מומלץ, בין השאר, לאנשים ששערותיהם בהירות במיוחד (מפני שקרן הלייזר לא "מזהה" את השיער ובשל כך לא ממיתה אותו), למי שעורו רגיש באופן יוצא דופן (הלייזר עלול להכאיב לו וליצור גירויים מזיקים במקומות שונים בגוף) ולבני 18 ומטה (שהשינויים ההורמונאליים העוצמתיים המאפיינים אותם לא מאפשרים הסרת שיער אפקטיבית). גם למי שנמצא תחת טיפול תרופתי קבוע מומלץ מאוד להתייעץ עם רופא כדי לוודא שהסרת שיער באמצעות לייזר אינה מסוכנת עבורו.