האם דיקור סיני מתאים לתינוקות?

תינוקות הם מקור לנחת אינסופית ולרגעים מרגשים במיוחד – אבל גם לשלל דאגות וחששות, שבמקרים רבים מתורגמים לריצה בהולה אל הסניף הקרוב של קופת החולים או אל בית המרקחת. דרך אחרת, טבעית יותר ועושה רושם שגם אפקטיבית יותר, לשמור על בריאות הפעוטות ולאפשר להם ליהנות מהחיים ולצמוח כהלכה היא רפואה סינית ובפרט טיפול בדיקור סיני.

חשוב להדגיש כי דיקור סיני לתינוקות אינו כרוך בשום כאב או אי נוחות. המחטים המשמשות לדיקור קטנות יותר ועדינות יותר מאלה המיועדות למבוגרים (שגם הן לא מכאיבות וברוב המקרים המטופל כלל לא מרגיש כי הוחדרה אל גופו מחט), ובזכות האווירה הנעימה והנינוחה במרפאה של המטפל בדיקור, התינוק חווה את הטיפול כחוויה נעימה ונטולת לחץ או פחד.

רופא משפחה או דיקור סיני?

רופא משפחה, כפי שיודע כל הורה לתינוק, הופך לחלק בלתי נפרד מהמשפחה, ובמקרים מסוימים תדירות המפגשים איתו גבוהה מזו של המפגשים עם בני משפחה אחרים…

לרופא משפחה איכותי, מנוסה, קשוב ואמפתי תרומה חשובה לבריאות התינוקות ולשלוות המשפחה כולה, אולם למרבה הצער המציאות היא שרוב רופאי המשפחה עמוסים במטופלים לאורך כל שעות הקבלה שלהם, ועם כל הרצון הטוב, הזמן שהם מסוגלים להקדיש לכל תינוק ותינוק מצומצם יחסית.

טיפול בדיקור סיני הוא באופן טבעי יקר יותר, אולם במהלכו זוכים התינוקות לתשומת לב מלאה ולהתייחסות פרטנית אל המצוקות שלהם ואל תשלובת הגורמים והנסיבות שיצרה את המצוקה. ההתמקדות בסיבות ולא בסימפטומים מבטיחה כי לא רק שהמצוקה תיפתר אלא שסיכויי החזרה שלה יפחתו משמעותית, והתינוק יהיה חזק יותר וחסון יותר באופן כללי.

הדרך הטובה ביותר היא לשלב בין טיפול בדיקור סיני לבין רופא משפחה – שגם לו תפקיד חשוב בהתפתחותו התקינה של התינוק, ובמקרים מסוימים בהחלט יש להיוועץ בו – אם כי בסופו של דבר, מאחר שהדיקור מחזק את כל מערכות הגוף של התינוק ובפרט את המערכת החיסונית, הצורך שלו ברופאים פוחת משמעותית.

באילו מקרים יעיל דיקור?

דיקור סיני לתינוקות יעיל עבור כמעט כל סוגי המחלות (כפי שניתן ללמוד באתר SHENFENG) והמצוקות הפוקדות את העוללים: דלקות שונות (כולל עיניים ואוזניים), קשיים של מערכת העיכול (גזים, פליטות מרובות, עצירויות ושלשולים), אלרגיות, הפרעות בשינה, ליקויים בהתפתחות, מחלות של דרכי הנשימה (אסתמה, ברונכיט, סטרידו, ליחה וכו'), טונוס שרירים נמוך, מחלות עור (אסתמה של העור ועוד) וכל מצוקה אחרת הפוגמת באיכות חיי התינוק והמשפחה כולה.

כיצד מתבצע הדיקור הסיני בתינוקות?

דיקור סיני לתינוקות, בדיוק כמו אקופונקטורה למבוגרים, מתחיל עם אבחון מקיף. אבחון התינוק שונה כמובן מאבחון מבוגר, והוא כולל תשאול מקיף של ההורים, התבוננות מעמיקה בתינוק ובפרט בפניו, השוואה של חום הגוף באזורים שונים, בדיקת טונוס שרירים במקומות שונים בגוף וכן בחינת הווריד הנמצא באצבע.

כל אלה מספקים למטפל תמונת מצב מלאה ומדויקת לגבי מקור הפגיעה בבריאותו של התינוק, ומנחים אותו באילו נקודות דיקור לבחור. גם הדיקור עצמו שונה שכן בגיל הרך המרידיאנים (הערוצים בגוף שבהם זורמת אנרגיית הצ'י החיונית לתפקוד תקין של האיברים והמערכות) טרם סיימו להתפתח – ולכן המחטים מוחדרות לעומק מינימלי וגם מוצאות חיש קל מגופו של התינוק.

רפואה סינית – להתפתחות מאוזנת ותקינה

טיפול בדיקור סיני הוא רק אמצעי אחד שמציעה רפואה סינית, שמהווה למעשה תפישת עולם שלמה ומגובשת שהקפדה על עקרונותיה מבטיחה לתינוקות התפתחות מאוזנת ותקינה, וכן נינוחות ואושר.

על פי רפואה סינית ישנה חשיבות רבה לתזונת התינוק, ואכן במקרים רבים במסגרת הדיקור ימליץ המטפל גם על הרגלי אכילה חדשים. בנוסף, ממליצה תורה עתיקה זו על מתן תשומת לב שוטפת ומתמדת להיבטים הרגשיים בחיי התינוק ובפרט על אורח חיים רגוע שמשרה על הפעוט ביטחון.

לקריאה מורחבת על רפואה סינית: www.tipulsini.com