תופעת הגזים

שיטה להרגעת תינוק הסובל מגזים אצל תינוקותגזים אצל תינוקות (קוליק) נחשבת לתופעה נפוצה אצל תינוקות רכים, מדובר בתופעה מאד לא נעימה עבורם, המתאפיינת בבכי של התינוק, הנמשך יותר משלש שעות ביום וחוסר מנוחה שיבואו לידי ביטוי, בדרך כלל, בפרקי זמן קבועים. לסיבות בגינן מופיעים גזים אצל תינוקות יש מגוון הסברים, אבל אף אחד מהם לא באמת מצליח לאפיין את מקור התופעה בצורה מפורשת.

תינוקות הסובלים מנושא של גזים תינוקות, יראו סימני מצוקה ולכם כהורים, סביר להניח שיהיה מאוד קשה לראות את זה אצל פעוטות קטנטנים וחסרי אונים. החדשות הטובות הן שברוב המקרים התופעה הזאת חולפת בסביבות גיל שלושה או ארבעה חודשים.

גזים אצל תינוקות – תופעה נפוצה ומוכרת

גזים אצל תינוקות כמו עצירות אצל תינוקות היא תופעה מוכרת, נפוצה וידועה, שתינוקות רבים סובלים ממנה החל מהשבוע השלישי או הרביעי ועד גילאי שלושה חודשים. מדובר בתקופת ההסתגלות של מערכת העיכול כאשר הגזים הם ברוב המקרים חלק ממנה. כאמור ישנם מספר דרכים לזהות את התופעה ולהבין את מקורה. אחת הדרכים לזיהוי שלה היא עקרון ה-3, התינוק בוכה ומראה סימני מצוקה במשך שלושה ימים רצופים למשך שלש שעות בכל פעם ובזמנים קבועים. כאמור הסימנים לכך שמקור הסבל של התינוק הוא גזים, יהיו העוויות סבל על פני התינוק הקטן, כיפוף הרגליים לכיוון הבטן, בטן קשה וצעקות ובכי של סבל. כל אלו יכולים להעיד על כך שאכן מדובר בתופעה של גזים אצל תינוקות המצריכה ממכם בתור הורים, לנסות ולהקל על הסבל של התינוק ככל שניתן על ידי אמצעים שונים המיועדים לכך.

איך אפשר להקל על התינוק?

גזים אצל תינוקות תופעה חולפתהקושי כהורים לעמוד מול המצוקה של התינוק הוא הרבה פעמים קשה מנשוא, המזל הוא שישנם מספר פעולות אותן תוכלו לעשות בכדי להקל על הסבל של התינוק הסובל מתופעה של גזים אצל תינוקות.

ראשית, אפשר לקחת את התינוק בידיים, החום והקרבה להורה, יכולים בהחלט להקל ולו במעט את מצבו. אפשרות נוספת להקל על תופעת גזים אצל תינוקות, היא על ידי עיסוי תינוקות באזור הבטן (כמובן כל עוד העיסוי מתבצע בצורה עדינה ונכונה). שיטה נוספת היכולה לסייע להקל על תופעה של גזים אצל תינוקות היא לשים את הפעוט בתנוחת הנמר על עץ, בתנוחה זאת התינוק שוכב על הבטן על היד של ההורה, כאשר היד מפעילה לחץ עדין על הבטן, אשר בכוחות לסייע לשחרור הגזים אצל פעוטות. ניתן לקחת את התינוק לסיבוב בחוץ באותה עגלה לתינוק, מה שיוכל לסייע לו להירגע במעט. אפשרות נוספת היא לבדוק בבית מרקחת או באחת מאותן חנויות לתינוקות לגבי תכשירים שונים המסייעים להרגעת גזים אצל תינוקות. מלבד התכשירים, ישנן גם תרופות סבתא שונות המיועדות לסיוע להקלה על הגזים, מובן, שאין לקחת את התרופות הללו כמובן מאליו וכדאי לבדוק אותן בצורה יסודית טרם השימוש.

קשה לראות פעוטות סובלים, על אחת כמה וכמה עם מדובר בתינוק הפרטי שלכם, אבל כאן חשוב להדגיש שנושא של גזים בתינוקות, היא תופעה נפוצה ומוכרת, אשר מהווה את נחלת חלקם של רוב התינוקות בתקופה הראשונה לחייהם וכמו שהיא באה כך היא גם חולפת. אז מעבר לכל השיטות להרגעת פעוטות, חשוב שגם אתם בתור הורים תיקחו אוויר ותירגעו, כי זה שאתם לחוצים, או מראים מצוקה בעקבות המצוקה של התינוקות שלכם, לא מסייעת לשיפור המצב. תנו לתינוק תחושת ביטחון שירו לו שירי תינוקות, תרימו אותו ותזכרו שעוד מעט זה עובר..