ביצוע בדיקת הריון ביתית

היריון הוא הדבר המרגש ביותר שיש – אבל עלול להיות גם מקור לקושי רב כשהוא נוצר בתזמון לא נכון. מצד אחד זוגות הרוצים להרחיב את המשפחה מצפים לו ומייחלים לו ומבחינתם כל יום שחולף מבלי שהאישה תתעבר הוא יום מבוזבז שיוצר תסכול ולפעמים אף מצוקה רבה יותר, ומצד שני מבחינת אישה שנכנסת להיריון באופן בלתי מתוכנן הוא עלול להיות צרה צרורה ובעיה שיש לפתור אותה במהירות. לאלה וגם לאלה מיועדת בדיקת הריון ביתית, שמאפשרת לכל אישה (ויחד איתה גם לבן הזוג) לדעת האם היא אכן הרה או שמא לא.

היתרון הגדול של בדיקת הריון ביתית, מעבר להיותה פשוטה ונוחה מאוד לשימוש, הוא היותה מדויקת להפליא כך שהיא מספקת אינדיקציה מובהקת במקרים בהם עובר זעיר מתחיל לצמוח לו בבטן, ובהתאם היא נהנית מפופולאריות רבה. יחד עם זאת חשוב להדגיש שתוצאה שלילית אין פירושה בוודאות שהאישה לא נכנסה להריון, ובכל מקרה על מנת לאשר סופית קיומו של עובר יש צורך בבדיקות דם או בצילום אולטרא-סאונד.

איך פועלת בדיקת הריון ביתית?

בדיקת הריון ביתית מנסה לאתר את נוכחותו של הורמון בשם BHCG או בשמו המלא: beta  Human Chorionic Gonadotrophin. HCG (שאגב, משמש כבסיס לדיאטה מהירה ושנויה במחלוקת בשם דיאטת סימונס המבוססת על קבלת הורמון זה באמצעות זריקה), הוא ההורמון האחראי ליצירת השלייה, ההכרחית כמובן לקיום הריון, כך שבאופן טבעי הוא מופרש על ידי הגוף כבר בימים הראשונים להריון ועל כן רמה גבוהה שלו בגוף האישה היא אינדיקציה מובהקת כי היא אכן התעברה.

על מנת לבחון את רמת ה- HCG בגוף נבדקת רמתו בשתן: האישה מטפטפת מספר טיפות שתן על מקל הבדיקה הביתית (בין אם ישירות ובין אם באמצעות הטלת שתן לכוס וטבילת מקל הבדיקה באותה כוס) – וממתינה, מן הסתם בדריכות (בין אם כי היא מייחלת להרות ובין אם בגלל שמדובר בתזמון לא מתאים מבחינתה להריון) לתוצאות הבדיקה.

התוצאות מופיעות בצורה של פסים. ישנם, באופן טבעי, הבדלים בין ערכות בדיקת הריון ביתית שונות, בעיקר מבחינת מספר הפסים שהופעתם מבשרת על הופעתו של עובר ומבחינת הצבע שלהם כך שיש לקרוא בקפידה את הוראות השימוש. בדרך כלל ישנם שני פסים, ואם שניהם נצבעים הרי שהדבר מעיד על קיומו של הריון, אם רק פס אחד נצבע מומלץ לחזור על הבדיקה כעבור מספר ימים על מנת לקבל תוצאה מובהקת יותר ואם אף אחד מהפסים לא נצבע ככל הנראה אין הריון – אם כי ייתכן שהבדיקה בוצעה מוקדם מדי, כך שגם במקרה זה, אם רוצים להיות בטוחים יותר, כדאי לחזור על הבדיקה לאחר מספר ימים.

מתי מומלץ לבצע את הבדיקה?

הגוף של אישה שהתעברה מתחיל להפריש את הורמון ה- HCG 6 ימים לאחר שהביצית הופרתה, כך שבאופן עקרוני ניתן לאבחן קיומו של עובר באמצעות בדיקת הריון ביתית כבר שבוע לאחר רגע ההפריה.

יחד עם זאת כדאי לקחת בחשבון שלאחר 6 ימים הכמות של ה- HCG  עדיין נמוכה כך שישנה סבירות בלתי מבוטלת שהבדיקה תפספס אותו. מדי יומיים כמותו של ההורמון מוכפלת, והסיכוי לטעות או פספוס צונח דרמטית, ובהתאם ביצוע הבדיקה יומיים שלושה לפני מועד המחזור המיועד כבר מבטיח תשובה מהימנה ביותר.

מבחינת השעה ביום, הזמן הטוב ביותר הוא הבוקר אז השתן מרוכז ובדיקת רמת הורמון ה- HCG אפקטיבית יותר. עוד חשוב לוודא שלא פג תוקפה של ערכת הבדיקה: בדיקת הריון ביתית שפג תוקפה אינה אמינה ואי אפשר להסתמך עליה!