בדיקות חשובות

אין ספק כי הריון ולידה הינם מושגים אשר טומנים בחובם חוויות מרגשות ביותר. מהרגע בו בדיקת ההריון הביתית יצאה חיובית, בני הזוג עומדים בפני מסע מסחרר ועמוס בתחנות קסומות עד ללידה (והמפגש עם בנם או בתם). בשנים האחרונות, חלה התקדמות של ממש מבחינת המעקב הרפואי הדרוש בזמן ההריון. מדובר אפוא בשורה ארוכה של בדיקות הריון אשר מומלץ לכל זוג לעבור. כמו כן, ישנן גם בדיקות אשר יש לבצע לקראת הריון.

לקראת הריון – לא רק בדיקות גנטיות

בדיקות הריון מבצעים במועדןההחלטה על הריון מהווה פעמים רבות תולדה של התחבטויות, התלבטויות והמתנה ל"שעת כושר". מהרגע בו נפל הפור, והוחלט על כניסה להריון, ישנם מספר צעדים אשר כדאי לנקוט בהם. ראשית, שלושה חודשים לפני תחילת הניסיונות להיכנס להריון, מומלץ לאישה לפנות לרופא נשים על מנת לברר אודות הדרך הנכונה להפסיק את נטילת אמצעי המניעה (גלולות למיניהן). כמו כן, כעת זהו הזמן המתאים לבדיקות גנטיות רלבנטיות (בהתאם למוצא בני הזוג ונסיבות משפחתיות).

בשלב זה, מומלץ כי האישה תתחיל ליטול חומצה פולית ותקפיד על תזונה נכונה (לרבות הפסקה או למצער הפחתה של עישון). לקראת הריון, כדאי גם לערוך מספר בדיקות דם על מנת לעמוד על קיומם או העדרם של נוגדנים שונים במערכת. כמו כן, מומלץ להקפיד לקראת הריון על פעילות ספורטיבית ותזונה נכונה, וזאת משום שיכולות להיות לכך השלכות משמעותיות על בריאותו של העובר בהמשך.

בדיקות הריון – על פי שבועות

לאחר שנכנסתם להריון, אתם עומדים בפני שורה ארוכה של בדיקות הדרושות לשם מעקב אחר התפתחות העובר ובריאותה של היולדת. בדיקות אלה מושפעות מ"גיל ההריון" אשר נקבע בהתאם למניין שבועות הריון. חשוב להקפיד לעבור בדיקות הריון בהתאם ללוח הזמנים שלהן, וזאת משום שיעילותן מושפעת באופן ישיר מעריכתן בזמן. לדוגמא, במידה ולא ביצעתם בדיקת דיקור מי שפיר עד שבוע 20, ייתכן בהחלט כי לא תוכלו לעשות את הבדיקה בשל הסיכון לעובר ו/או לאישה. ישנן בדיקות הריון אשר הינן בדיקות "חובה", ויש אחרות אשר אין הכרח לעבור אותן.

להלן לוח סטנדרטי של בדיקות הריון:

  • בדיקת הריון ראשונית – במידה וקיים חשד ראשוני להריון, ניתן לערוך בדיקת הריון ביתית על מנת לאשש או להפריך חשש זה. לאחר שבדיקת ההריון הביתית הצביעה על תוצאה חיובית, אפשר לגשת לרופא נשים בכדי לאשר את ההריון (מדובר בבדיקת דם פשוטה). מיותר לציין כי האישה יכולה לפנות לרופא הנשים גם ללא עריכת בדיקה ביתית. במידה והתוצאה תהיה חיובית – מצפים לכם תשעה חודשים מרגשים ומרתקים.
  • בדיקות הריון לאחר תוצאה חיובית – לאחר קבלת התוצאה החיובית, עומדות בפניכם שורה של בדיקות אשר האישה צריכה לעבור בשלבים הראשונים של ההריון. מדובר בבדיקות דם (כולל ספירת דם), שתן (כללית ותרבית), סוכר, הרפס, CMV, טוקסופלסמוסיס, נוגדני אדמת ובדיקת אולטרסאונד ראשונית. מטרתן של הבדיקות הנ"ל הינה לעמוד על מצבה הבריאותי הכללי של האישה ומוכנותה לקראת הריון. לדוגמא, נוכחות של נוגדני אדמת בדם היולדת עלול להוות עילה להפלה וזאת בשל סכנה ממשית לבריאות העובר, ורמת סוכר גבוהה יכולה להצביע על סיכון להתפתחות סוכרת הריונית.
  • בדיקת שקיפות עורפית – בדיקת השקיפות העורפית הינה בדיקת אולטרסאונד אשר עומדת על הסיכויים למומים אנטומיים, הפרעות גנטיות ומומים כרומוזומאליים (לדוגמא, תסמונת דאון). הבדיקה נערכת בין שבועות 10-14 והיא מודדת את עובי נוזל מי השפיר באזור העורף של העובר.
  • סקירת מערכות מוקדמת – במהלך ההריון תתבצענה שתי בדיקות לסקירת מערכות. מדובר בבדיקות אולטרסאונד אשר עומדות על התפתחות העובר על איבריו השונים. סקירת המערכות הראשונה, הידועה בשמה "סקירת מערכות מוקדמת", מבקשת לבחון האם העובר גדל ומתפתח כראוי, וזאת מכף רגל ועד ראש (תרתי משמע). הבדיקה מתבצעת בין שבועות 14-16.
  • חלבון עוברי – בדיקת חלבון עוברי הינה בדיקה אשר ידועה גם בשמה, בדיקת סקר ביוכימי. הבדיקה נועדה לאתר תסמונות גנטיות חשוכות מרפא (כגון תסמונת דאון או תסמונת אדוארדס). היא נערכת בין שבועות 16-20 ויכולה להגיע כיום לרמת דיוק של בין 80% ל-90%. תוצאות "חריגות" בבדיקה זו יובילו להפניה לדיקור מי שפיר או בדיקת סיסי שיליה.
  • סקירת מערכות מאוחרת – סקירת מערכות מאוחרת הינה בדיקת הזהה לסקירה המוקדמת אשר נערכת בשבועות 18-22. בבדיקה זו הרופא בוחן שורה של איברים לפי נוהל שגובש במשרד הבריאות. ממצאים חריגים יביאו את הרופא להפנות את היולדת לסקירת מערכות מכוונת (העוסקת באופן ספציפי באיברים רלבנטיים).
  • בדיקת סוכר\העמסת סוכר – בדיקת סוכר הינה בדיקה אשר מטרתה לאבחן את רמת הסוכר אצל היולדת ולהתריע בפני סוכרת הריונית. הבדיקה נערכת בין שבועות 24-28.

בדיקות הריון נוספות

הלוח אשר פורט לעיל עוסק בשורה של בדיקות הריון אשר כמעט כל יולדת בישראל עוברת אותן במהלך ההריון. מרבית הבדיקות הנ"ל כלולות בסל הבריאות ומכוסות על ידי קופות החולים והביטוחים הרפואיים הפרטיים. לעיתים, יעלה צורך לבצע בדיקות הריון נוספות כגון דיקור מי שפיר, בדיקת סיסי שיליה, סקירת מערכת מכוונת וכדומה. למרות שמדובר בהליכים שאינם הכרחיים, נשים רבות בוחרות לעבור גם בדיקות הריון נוספות, ללא עילה רפואית או הפניה (וזאת בעיקר לשם השגת שקט נפשי).